واژه­ خانه که امروزه مصطلح است در گذشته به اتاق اطلاق می­شده و از واژه­ “سرا” به­ جای کلمه­ خانه در اصطلاح امروز استفاده می­ شده است. به همین دلیل امروزه خانه های تاریخی را اغلب با عباراتی همچون عمارت و سرا نیز می شناسیم. در این بخش علاوه بر توضیح مختصری درباره معماری مسکونی در معماری ایران، نمونه هایی از پلان خانه تاریخی ایرانی را نیز ارایه خواهیم کرد. شما با دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران می توانید نما ، برش و پلان برداشت شده برخی از خانه های تاریخی را در آرشیو خود داشته باشید. این مجموعه، نمونه هایی از نقشه خانه های اقلیم سرد و همچنین نقشه خانه های اقلیم گرم و خشک ایران را شامل می شود. از این رو علاوه بر پژوهشگران حوزه تاریخ معماری، داشتن این مجموعه برای پژوهشگران معماری با رویکرد اقلیم نیز سودمند خواهد بود.

مفهوم خانه ایرانی و ویژگی طرح پلان خانه تاریخی ایرانی

نیازهای اولیه­ انسان مانند خواب، استراحت و …. نیازهایی بودند که در مکانی مسقف می ­توانستند تامین شوند. اما همه­ این نیازها دارای یک هدف مشترک، یعنی رسیدن به سکونت قلبی، آرامش روحی و آسایش جسمی بودند. بنابراین خانه باید دارای اجزایی باشد که بتواند آرامش و آسایش را در ابعاد مادی و معنوی برآورده نماید. در این راستا پژوهشگران و متفکرانی که به این موضوع پرداخته­ اند تعاریف گوناگونی از خانه ارائه کرده ­اند که هریک از این تعاریف اختصاص به یک جنبه­ خاص از این مفهوم دارد ولی با دقت در همه­ آن­ها می ­توان دریافت که خانه­ مکانی فراتر از یک سرپناه صرف بوده و معانی و مفاهیم بسیاری در باطن نهفته دارد که در شناخت و تحلیل پلان خانه تاریخی ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد.

**همچنین با مراجعه به بخش اتوکد خانه های ایران ، نمونه های بیشتری از خانه های تاریخی ایران را دانلود نمایید**

**همچنین با مراجعه به بخش اتوکد بناهای تاریخی ایران و جهان ، نقشه اتوکد بناهای تاریخی ایران و جهان را دانلود نمایید**

**همچنین با مراجعه به بخش اتوکد مساجد تاریخی ایران و جهان ، نقشه اتوکد مساجد تاریخی ایران و جهان را دانلود نمایید**

دانلود نمونه پلان خانه تاریخی و دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران

فایل اتوکد خانه های تاریخی تبریز و تهران و یزد و اصفهان

خانه تاریخی ایرانی یک فضای به یاد ماندنی، سرزنده و منحصر به­ فرد است که در پی القا پیام هایی به مخاطب است. کیفیت فضایی و طرح پلان خانه تاریخی باید به گونه­ ای باشد که فرد نسبت به آن حس تعلق داشته باشد و هویت فردی خود را در آن بازیابد و به آسایش روحی و جسمی دست یابد. به همین منظور اجزای خانه های ایرانی باید مورد بررسی قرار گیرد تا اصول معماری حاکم بر آن مشخص شده و در طراحی های امروزی بازنشر گردد. از این رو برای شناخت اولیه خانه های ایرانی در این بخش نمونه هایی از نما، برش و پلان خانه تاریخی ایرانی ارایه شده است. شما با دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران می توانید به درک بهتر از معماری خانه های تاریخی برسید.

**همچنین با مراجعه به بخش بناهای مهم معماری اسلامی ایران ، نقشه چندین بنای معروف ایرانی را دانلود نمایید**

پلان خانه تاریخی ایران و دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران

برای مطالعه تاریخچه معماری و دانلود فایل اتوکد هر بنا روی تصویر کلیک کنید.

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

نما و برش و پلان خانه تاریخی قدکی تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

اتوکد خانه تاریخی گنجه ای زاده

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

نما و برش و پلان خانه تاریخی بهنام

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

خانه تاریخی لاله ای تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

پلان خانه تاریخی مشروطه تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

نقشه اتوکد موزه سنجش تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

نما، برش و پلان خانه تاریخی گلشن

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

پلان خانه تاریخی طباطبایی ها

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران DWG

نقشه اتوکد خانه وثوق الدوله تهران

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران [DWG]

اتوکد خانه پروین اعتصامی تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران [DWG]

نقشه اتوکد خانه ستارخان تبریز

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران [DWG]

پلان خانه کمپانی-شربت اوغلی

فهرستی از نقشه های اتوکد خانه های تاریخی تبریز

که می توانید سفارش دهید.

 • خانه حداد تبریز

 • خانه بهنام تبریز

 • خانه حسین زاده تبریز

 • خانه کهنمویی تبریز

 • خانه کلانتری تبریز

 • خانه کاوه تبریز

 • خانه کاظمیه تبریز

 • خانه کوچه مشکیان تبریز

 • خانه مولوی تبریز

 • خانه نقشینه تبریز

 • خانه نیشابوری تبریز

 • خانه نیکدل تبریز

 • خانه نوبهار تبریز

 • خانه رحیمی تبریز

 • خانه رستگار تبریز

 • خانه ساوجبلاغ تبریز

 • خانه سیلابی تبریز

 • خانه زمانی تبریز

 • خانه مجتهدی تبریز

 • خانه ثقه الاسلام تبریز

 • خانه بروجردی ها کاشان

پلان خانه تاریخی ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران

اصول حاکم بر طرح پلان خانه تاریخی ایرانی

با بررسی نمونه پلان خانه تاریخی ایرانی و بررسی نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران که در بالا ارایه شده است می توان اصول معماری مسکونی ایران را تا حدودی درک کرد.

 • در طرح پلان خانه تاریخی ایرانی تنوع به طور همزمان ثبات و تحرک فضا را تشدید می کند و فضا را از حالت خنثی به حالت غنی شده تغییر کیفیت می دهد.
 • چگونگی به کارگیری نور در خانه های تاریخی ایران تجربه های فضایی متنوع و متمایزی را ایجاد می کند.
 • سازماندهی فضا در پلان خانه تاریخی ایرانی ارتباط چندجانبه فضاها با یکدیگر است.
 • امکان مجتمع شدن چند فضای کوچک و تشکیل یک فضای بزرگتر از ویژگی های مهم در طرح پلان خانه تاریخی ایرانی است.
 • با بررسی نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران می توان فهمید که تنوع در معماری سنتی ایرانی در ترکیب فضاهای باز، سرپوشیده و بسته به وضوح در پلان خانه تاریخی ایرانی قابل مشاهده است.
 • در خانه­های سنتی ایرانی هر فضا تعریف مشخصی داشت که این تعریف مشخص در چگونگی حضور آدمی در آن تاثیر کیفی می­ گذارد. فضای تعریف شده چگونگی رابطه­ آدمی با سازمان فضایی را مشخص می­کند.

الگوهای هندسی در طرح پلان خانه تاریخی ایرانی

چنین به نظر می­رسد که هندسه و انتظام فضایی حاکم طرح پلان خانه تاریخی ایرانی فاکتور مهمی در حصول این کیفیت فضایی است. به عبارت دیگر در طراحی این خانه­ها هندسه به عنوان فاکتور مهم مد نظر بوده است. البته این توجه صرفاً به هندسه کمی(پیمون) نبوده و هندسه کیفی(فرم) نیز بطور کامل در نظر گرفته شده است که علاوه بر تامین زیبایی باعث توازن و تعادل در پلان خانه نیز خواهد گشت. نظم، هندسه، کامل بودن جز و کل و … پایه­ محکمی برای تداوم معماری ایرانی است.

هندسه انسجام بخش خانه سنتی ایرانی

هندسه صریح و روشن که بر طرح پلان خانه تاریخی ایرانی استوار است چنان کیفیت فضایی به آن می­بخشد که گویی هرفضا با توجه به اطراف آن طراحی شده و جزئی از آن است و در نهایت همه اجزا در کنارهم و باهم کار می­کنند و این در حالی است که در خانه­های معاصر هریک از جزفضاها و هریک از سازمان­های فضایی خانه­ها بصورت منفرد و مستقل از فضاهای پیرامون طراحی شده ­اند.

رویکردهای اقلیمی در طرح پلان خانه تاریخی ایرانی

زﻳﺴﺘﮕﺎه ﻫﺎ و ﻣﺤﻞ ﻫﺎی اﺳﺘﻘﺮار ﺟﻮاﻣﻊ را ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﻣﺴﮑﻮﻧﯽ ﺷﮑﻞ ﻣﯽ دﻫﻨﺪ. ﺳﭙﺲ ﺑﻨﺎﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﺑﺮای ﭘﺎﺳﺦ ﮔﻮﻳﯽ ﺑﻪ ﻧﻴﺎزﻫﺎی دﻳﮕﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ. ﻣﻌﻤﺎری ﮐﺸﻮرﻣﺎن، ﺧﺎﻧﻪ ﻫﻤﻮاره ﺑﻴﺎﻧﮕﺮ اﻟﮕﻮی زﻧﺪﮔﯽ، ﻓﺮﻫﻨﮓ، اﻗﺘﺼﺎد و ﻣﺘﮑﯽ ﺑﺮ ٔدرﮔﺬﺷﺘﻪ اﻋﺘﻘﺎدات و ﻧﻴﺎزﻫﺎ ﺑﻮده اﺳﺖ. ﻳﮑﯽ از ﻣﺴﺎﺋﻞ و ﻧﻴﺎزﻫﺎی ﻣﻬﻢ ﮐﻪ در اﻳﻦ ﻃﺮاﺣﯽ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﺮﻓﺖ ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﯽ ﺑﻴﻦ ﺧﺎﻧﻪ، اﻗﻠﻴﻢ و ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺷﺮاﻳﻂ ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎﻳﯽ و اﻗﻠﻴﻤﯽ ﺑﻮده اﺳﺖ. ﺟﻬﺖ ﺑﻴﺎن ﻧﺤﻮه ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺑﻪ ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﺨﺘﺼﺮی از ﭼﮕﻮﻧﮕﯽ ﻃﺮاﺣﯽ ﺧﺎﻧﻪ در ﭼﻬﺎر اﻗﻠﻴﻢ اﺻﻠﯽ اﻳﺮان ﻣﯽ ﭘﺮدازﻳﻢ.

١ــ تمهیدات اقلیمی در طرح پلان خانه تاریخی ایران در اﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮم وﺧﺸﮏ

ﻧﻮاﺣﯽ ﻓﻼت ﻣﺮﮐﺰی اﻳﺮان دارای آب و ﻫﻮای ﮔﺮم و ﺧﺸﮏ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. ﺗﺄﻣﻠﯽ اﻧﺪک در پلان خانه تاریخی اﻳﻦ ﻧﺎﺣﻴﻪ ﻧﺸﺎن ﻣﯽ دﻫﺪ، ﮐﻪ آﻧﻬﺎ دارای ﭘﻼن ﻫﺎی ﻣﺘﺮاﮐﻢ و دروﻧﮕﺮا ﺑﻮده و جهت گیری کلی پلان خانه تاریخی ایرانی رو ﺑﻪ ﺣﻴﺎط ﻣﺮﮐﺰی بوده است وﻫﻤﻪ زﻳﺒﺎﻳﯽ ﻫﺎﻳﺸﺎن را ﺑﻪ اﻫﻞ ﺧﺎﻧﻪ ﻧﺸﺎن ﻣﯽ دادﻧﺪ. ﻓﻀﺎی ﻫﺸﺘﯽ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ از ورودی ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﺮﻓﺘﻪ، دﻳﺪ ﻧﺎﻣﺤﺮم ﺑﻪ ﻓﻀﺎی دروﻧﯽ را ﻣﯽ ﺑﺴﺘﻪ اﺳﺖ و داﻻن ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ ﻫﺸﺘﯽ ﺷﺨﺺ را ﺑﻪ ﺣﻴﺎط ﻣﯽ رﺳﺎﻧﺪه اﺳﺖ. در ﺑﻌﻀﯽ از ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﻋﻼوه ﺑﺮ ﺣﻴﺎط اﻧﺪروﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﺤﻞ زﻧﺪﮔﯽ اﻫﺎﻟﯽ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﻮده، ﺣﻴﺎﻃﯽ ﻧﻴﺰ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﻴﺮوﻧﯽ وجود داشت که مسقل از هم بودند و با دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران می توانید نمونه هایی از این طرح ها را در اختیار داشته باشید.

٢ــ طرح پلان خانه تاریخی ایرانی در اﻗﻠﻴﻢ ﺳﺮد

با توجه به نمونه های ارایه شده از پلان خانه تاریخی ایرانی در اﻳﻦ ﻧﻮاﺣﯽ مشخص می شود که در اقلیم سرد نیز ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺮﮐﺰی خانه با طرح ﺣﻴﺎط ﻣﺮﮐﺰی ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﺪ و دارای ﭘﻼن ﻣﺘﺮاﮐﻢ و ﻓﺸﺮده ﺑﻮده اﺳﺖ. با این تفاوت که در اﻳﻨﺠﺎ اﺗﺎق ﻫﺎی واﻗﻊ در ﺳﻤﺖ ﺷﻤﺎل ﺣﻴﺎط، از ﺳﺎﻳﺮ ﻗﺴﻤﺖ ﻫﺎ ﺑﺰرگ ﺗﺮ و وﺳﻴﻊ ﺗﺮ ﺑﻮده اﺳﺖ. ﺗﺎﻻر و اﺗﺎق اﺻﻠﯽ ﻧﺸﻴﻤﻦ در ﻫﻤﻴﻦ ﻗﺴﻤﺖ واﻗﻊ ﻣﯽ ﺷﺪ. اﻳﻦ ﻣﻄﻠﺐ ﺑﻪ دﻟﻴﻞ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﺎﺑﺶ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ و ﺣﺮارت آﻓﺘﺎب در زﻣﺴﺘﺎن ﺑﻮده اﺳﺖ. با دانلود نقشه اتوکد خانه های تاریخی ایران در شهر تبریز می توانید به بررسی چندین نمونه از پلان خانه تاریخی ایرانی در اقلیم سرد بپردازید.

٣ــ ﺧﺎﻧﻪ در اﻗﻠﻴﻢ ﻣﻌﺘﺪل و ﻣﺮﻃﻮب

ﺑﻪ دﻟﻴﻞ رﻃﻮﺑﺖ ﺑﺎﻻ در طرح پلان خانه اﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ از ﮐﻮران دو ﻃﺮﻓﻪ ﻫﻮا ﺣﺪاﮐﺜﺮ اﺳﺘﻔﺎده را ﻣﯽ ﮐﺮدﻧﺪ. ﺑﺎم ﻫﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺷﻴﺐ دار ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﺪه و اﻳﻮان ﻫﺎ در اﻃﺮاف ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻓﻀﺎﻳﯽ ﻣﻬﻢ در ﺧﺎﻧﻪ ﻣﻄﺮح ﻣﯽ ﺷﺪه اﻧﺪ. ﺷﮑﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻧﻴﺰ ﺑﺮﺧﻼف اﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮم و ﺧﺸﮏ ﮐﻪ دارای ﺣﻴﺎط ﻣﺮﮐﺰی ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ، در اﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺑﺮوﻧﮕﺮا ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه است.

۴ــ طرح پلان خانه ایرانی در اﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮم و ﻣﺮﻃﻮب

در اﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ دﻣﺎ و رﻃﻮﺑﺖ ﻫﻮا ﺑﺎﻻ و ﻧﻮﺳﺎن آن در ﻃﻮل روز و ﺷﺐ ﮐﻢ اﺳﺖ. ﺗﻔﺎوت دﻣﺎی ﻫﻮای روی ﺧﺸﮑﯽ و روی درﻳﺎ در اﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻮﺟﻮد آﻣﺪن ﻧﺴﻴﻢ ﻫﺎﻳﯽ از ﺳﻮی درﻳﺎ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺳﺎﺣﻞ ﻣﯽ ﺷﻮد. در اﻳﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ در ﻃﺮاﺣﯽ پلان خانه تاریخی ﺳﻌﯽ ﻣﯽ ﺷﺪه محوطه و نمای خانه در ﺳﺎﻳﻪ ﻗﺮار ﮔﻴﺮﺪ. اﻳﻮان ﻫﺎی ﻋﺮﻳﺾ و ﻣﺮﺗﻔﻊ ﻫﻢ از ﻧﻔﻮذ ﺑﺎران ﺑﻪ داﺧﻞ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮی ﻣﯽ ﮐﺮده و ﻫﻢ ﺳﺎﻳﻪ ای ﮐﺎﻣﻞ ﺑﺮ روی دﻳﻮار اﺗﺎق ﻫﺎ اﻳﺠﺎد ﻣﯽ ﻧﻤﻮده اﺳﺖ. در ﻧﻘﺎط ﻧﺰدﻳﮏ ﺑﻪ درﻳﺎ ﺑﺎدﮔﻴﺮﻫﺎ ﻧﺴﻴﻢ ﺧﻨﮏ درﻳﺎ را ﺑﻪ داﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﻣﯽ رﺳﺎﻧﺪه اﻧﺪ. رﻧﮓ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﻧﻤﺎ روﺷﻦ و از ﺟﻨﺲ ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺒﮏ و ارﺗﻔﺎع اﺗﺎق ﻫﺎ ﺑﻠﻨﺪ ﺑﻮده اﺳﺖ. در ﻧﺰدﻳﮏ درﻳﺎ ﺑﻪ دﻟﻴﻞ رﻃﻮﺑﺖ زﻣﻴﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺮ روی ﮐﺮﺳﯽ ﻳﺎ ﭘﻴﻠﻮت ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ.

تمامی فایل های اتوکد بناهای تاریخی ایران شامل دانلود نما، برش و پلان بناهای تاریخی توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. همه این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.