خانه طباطبایی کاشان در دوره قاجار توسط معماری بنام علی مریمی کاشانی در یکی از محلات قدیمی کاشان ساخته شده است. بانی ساخت این خانه تاریخی فردی به نام سید جعفر طباطبایی نطنزی بوده است و به همین دلیل این بنای تاریخی به خانه طباطبایی ها شهرت یافته است. در ساخت این خانه مفاهیم فرهنگی و اقلیمی رایج در معماری سنتی ایران به خوبی رعایت شده است و از این رو مطالعه و تحلیل خانه طباطبایی ها حائز اهمیت می باشد. به همین منظور در این بخش شما می توانید با دانلود نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان که شامل فایل اتوکد پلان خانه طباطبایی کاشان است به مطالعه و بررسی اصول اساسی طراحی خانه های سنتی ایران در اقلیم گرم و خشک بپردازید.

ویژگی های معماری و طرح پلان خانه طباطبایی کاشان

خانه طباطبایی کاشان در زمینی به مساحت 4730 مترمربع احداث شدهاست. این خانه تاریخی به دلیل طرح پلان و نیز به سبب تزیینات زیبای گچبری اش شهرت بسیاری دارد. این خانه تاریخی در اواسط دوره قاجار ساخته شده است. طرح کلی پلان خانه طباطبایی کاشان با پیروی از سنت رایج به صورت درونگرا ساخته شده است. این خانه تاریخی چهار حیاط دارد که هریک کاربی ویژه خود را داشته است و یکی به عنوان حیاط بیرونی و دیگری به عنوان حیاط اندرونی و حیاط خدمه در نظر گرفته شده است که هریک زیبایی خاص خود را دارد ولی حیاط بیرونی از همه زیباتر است و تزیینات گچبری و آیینه کاری بر شکوه آن افزوده است. همچنین استفاده از طرح گودال باغچه و حوض زیبای قرار گرفته در گودال باغچه بر طراوت این حیاط افزوده است.

فضای داخلی پلان خانه طباطبایی کاشان

با توجه به پلان خانه طباطبایی کاشان می توان دید که این بنای تاریخی چهل اتاق و چهارسرداب و سه بادگیر دارد. اندرونی دارای یک اتاق پنج دری مشرف به دو حیاط جانبی و گوشواره هایی در دو طرف آن است که در دو طبقه شکل یافته است و سرداب یا بخش تابستانی که در طبقه زیرین همراه با حوض خانه ای زیبا قرار گرفته است به وسیله بادگیر جریان هوای خنک را در خانه برقرار می کرده است. اتاق های در بخش اندرونی تزیینات زیادی ندارند و اغلب به تزیینات کم گچبری بسنده شده است. همچنان که در پلان خانه طباطبایی کاشان نیز مشاهده می شود، بخش بیرونی بنا با شاه نشین و اتاق های بزرگتر که مشرف به حیاط بیرونی است دارای اتاق هایی با تزیینات گچبری و آیینه کاری و نقاشی است و این اتاق ها با پنجره های مشبک الوان زیبایی زینت یافته اند.

**همچنین با مراجعه به بخش خانه های تاریخی ایران ، نقشه چندین خانه تاریخی مهم را دانلود نمایید**

پلان خانه طباطبایی کاشان

دانلود نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان

اﻳﻦ ﺑﻨﺎ در نزدیکی آرامگاه اﻣﺎﻣﺰاده ﺳﻠﻄﺎن اﻣﻴﺮاﺣﻤﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ. علاوه بر وسعت و تزیینات زیبا، آنچه به این خانه تاریخی اهمیت بخشیده است، بهره گیری از اصول اقلیمی در طرح بنا است. اصولی همچون استفاده از گودال باغچه و حوض خانه و بادگیر و … باعث شده است زندگی در تابستان با آسایش بیشتری در این خانه تاریخی جریان داشته باشد. برای شناخت و درک بیشتر اصول معماری سنتی در خانه های مسکونی می توانید با دانلود نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان به تحلیل پلان خانه طباطبایی کاشان بپردازید.

دانلود طراحی سایت پلان و لنداسکیپ ، اتوکد سایت پلان با برش و مبلمان سایت
دانلود طراحی سایت پلان و لنداسکیپ ، اتوکد سایت پلان با برش و مبلمان سایت

دانلود پلان خانه طباطبایی کاشان

نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان

برای خرید فایل اتوکد پلان خانه طباطبایی کاشان روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان خانه طباطبایی کاشان ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان DWG

فایل اتوکد پلان خانه طباطبایی کاشان ؛ دانلود نقشه اتوکد خانه طباطبایی ها کاشان توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.