خانه گلشن یزد نمونه ای از معماری مسکونی دوره قاجار در اقلیم گرم و خشک است. این خانه تاریخی با بهره گیری از اصول معماری سنتی توسط معمار بنا به نام استاد علی اکبر محله ساخته شده است. صاحب اصلی این خانه تاریخی حاج حسین گلشن بود که به همین دلیل این بنای تاریخی به خانه گلشن شهرت یافته است. در این بخش شما می توانید با دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن ، نما و برش های متعدد و نیز پلان خانه گلشن یزد را در آرشیو خود داشته باشید.

تاریخچه معماری و طرح پلان خانه گلشن یزد

این خانه تاریخی دارای سه بخش کلی اندرونی و بیرونی و نارنجستان است. اصل بنای خانه متعلق به دوره قاجار است ولی بخش بیرونی و نارنجستان از الحقات دوره پهلوی اول هستند. آنچنان که در پلان خانه گلشن یزد نیز مشاهده می شود، این خانه سه حیاط مرکزی دارد که ساختمان هایی در چهر طرف آن و در دو طبقه ساخته شده است. در مجموع خانه چهل و دو اتاق دارد که هر یک کاربری خاص خود را داشته است. تا سال 1357 صاحبان این خانه در آن اقامت داشته اند و پس از یک وقفه در سال 1379 مرمت خانه گلشن آغاز شد و از ابتدای سال 1382 تا کنون از این خانه به عنوان هتل استفاده می شود.

تحلیل معماری پلان خانه گلشن یزد

خانه تاریخی گلشن یزد مجموعه ای از فضای سرپوشیده و محوطه های باز و ایوان و رواق هایی است در ساختاری منسجم و هماهنگ در کنار هم قرار گرفته اند. با توجه به پلان خانه گلشن یزد می توان دید که حیاط های شرقی و غربی خانه با تهرنگ مستطیل شکل طرح شده اند که محور اصلی این حیاط ها در راستای شمال شرقی- جنوب غربی قرار گرفته اند. حیاط میانی که کوچکتر در نظر گرفته شده است با مدخلی کوچکتر به حیاط غربی راه دارد. ورودی اصلی بنا نیز بعد یک هشتی زیبا به حیاط غربی باز می شود. ایوان های وسیعی در هر سه حیاط در نظر گرفته شده اند و رابط فضای داخلی و خارجی می باشند و فضایی برای فعالیت های روزمره اهالی خانه بوده است. بدون شک وجود حوض و پوشش گیاهی طراوت و نشاط فضای حیاط را دوچندان می کرده است.

**همچنین با مراجعه به بخش خانه های تاریخی ایران ، نقشه چندین خانه تاریخی مهم را دانلود نمایید**

پلان خانه گلشن یزد

دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن شامل نما و برش و پلان

در این خانه تاریخی از مجموعه از راهکارهای سنتی برای ایجاد آسایش حرارتی ساکنان خانه استفاده می شده است. استفاده از طرح حیاط مرکزی با ایوان ها و پوشش گیاهی و حوضی در حیاط و استفاده از دیوارهای خشتی ضخیم از جمله این راهکارها بوده اند. وجود اتاق هایی در زیرزمین و استفاده از بادگیر از دیگر راهکارهای اقلیمی برای ایجاد آسایش در فصول گرم سال است که در این خانه به کار گرفته شده است. مطالعه و شناخت چنین راهکارهایی می تواند جنبه های متفاوتی از معماری سنتی ایران را برای ما آشکار کند. به همین منظور برای شناخت و تحلیل بهتر خانه گلشن یزد می توانید در ادامه با دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن به بررسی و تحلیل نما و مقاطع و پلان خانه گلشن یزد بپردازید.

پلان خانه گلشن یزد -پلان، نما، برش- دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن
پلان خانه گلشن یزد -پلان، نما، برش- دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن

دانلود پلان خانه گلشن یزد

دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن شامل برش و نما و پلان خانه گلشن یزد

برای خرید فایل اتوکد پلان خانه گلشن یزد روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان خانه گلشن یزد -پلان، نما، برش- دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن

فایل اتوکد پلان خانه گلشن یزد -پلان، نما، برش- دانلود نقشه اتوکد خانه گلشن توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.