ساخت خانه مشروطه تبریز به 150 سال پیش و اوایل دوره قاجار باز می گردد. این خانه تاریخی متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی بوده است که توسط حاج ولی معمار ساخته شد. این بنا اکنون به عنوان موزه قاجار استفاده می شود. این خانه تاریخی در غرب بازار تبریز و در منطقه معروف به راسته کوچه و در روبروی مسجد جامع تبریز واقع شده است. در این بخش شما می توانید نقشه خانه مشروطه تبریز را دانلود نمایید. فایل اتوکد خانه کوزه کنانی شامل نما و برش و پلان محوطه و پلان خانه مشروطه تبریز در دوطبقه می باشد.

تاریخچه معماری و نقشه خانه مشروطه تبریز ( خانه کوزه کنانی )

استاد حاج ولی معمار در ۱۲۴۷ شمسی بنای خانه مشروطه را برای سکونت خانواده کوزه کنانی بنا کرد. آقای کوزه کنانی که از تجار بازار تبریز بود در جریان انقلاب مشروطه از این جنبش حمایت مالی و اقتصادی می کرد. وی این خانه تاریخی را برای تشکیل جلسات و چاپ و پخش اعلامیه در اختیار مبارزان مشروطه قرار داد. طرح و نقشه خانه مشروطه تبریز در دو طبقه به سبک معماری قاجار بنا شد. مساحت کلی بنا در حدود ۱۳۰۰ متر مربع است که شامل بخش های مختلف اندرونی و بیرونی است. این خانه تاریخی دارای تزیینات چوبی زیبایی است. درهای منبت کاری شده و پنجره های ارسی رو به حیاط نشان دهنده هنر کار با چوب صنعتگران تبریزی در دوره قاجار است. در سال 1357 با تغییراتی در نقشه خانه مشروطه تبریز این بنای تاریخی به صورت موزه درآمد.

شناخت نقشه خانه مشروطه تبریز و طرح پلان خانه مشروطه

با توجه به نقشه خانه مشروطه تبریز ، ورودی این خانه تاریخی از طریق یک هشتی با سقف کاربندی است. پس از عبور از این هشتی زیبا، حیاطی سرسبز نمایان می شود. تزیینات زیبای آجری و ارسی هایی با شیشه های رنگی نماهای داخلی مجموعه به ویژه در سمت شمال و غرب چشم ناظر را می نوازند و ایوانی زیبا که بر ستون هایی گچبری شده استوار است فرد را به داخل دعوت می کند. ساختمان در جبهه شمالی دارای دو طبقه است. زیرزمین با چند پله از حیاط قابل دسترس است. حوضخانه فضای اصلی زیرزمین است که دو اتاق در دو طرف آن قرار گرفته است. در مجموع هر طبقه شش اتاق دارد و همچنین در طبقه دوم یک طنبی بزرگ به ابعاد 9 در 6 وجود دارد که با یک ارسی زیبا تزیین شده است.

**همچنین با مراجعه به بخش خانه های تاریخی ایران ، نقشه چندین خانه تاریخی مهم را دانلود نمایید**

دانلود نقشه خانه مشروطه تبریز ( اتوکد خانه کوزه کنانی )

فایل اتوکد نما و برش و پلان خانه مشروطه

خانه تاریخی مشروطه یا خانه کوزه کنانی تبریز از خانه های تاریخی مهم دوره قاجار است که بخشی از تاریخ مشروطه در این خانه رقم خورده است و به همین دلیل این بنا هم اکنون به عنوان موزه مشروطیت به حیات خود ادامه می دهد. این خانه تاریخی از نظر معماری نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی است و به همین دلیل در ادامه فایل اتوکد نقشه خانه مشروطه تبریز را برای دانلود قرار داده ایم تا با استفاده از فایل اتوکد نقشه خانه مشروطه بهتر و راحتتر به تحلیل این خانه تاریخی بپردازید. فایل اتوکد خانه کوزه کنانی شامل نما و برش و پلان خانه مشروطه می باشد.

نقشه خانه مشروطه تبریز - اتوکد خانه کوزه کنانی پلان خانه مشروطه DWG
نقشه خانه مشروطه تبریز - اتوکد خانه کوزه کنانی پلان خانه مشروطه DWG

دانلود نقشه خانه مشروطه تبریز

فایل اتوکد خانه کوزه کنانی ( نقشه خانه مشروطه ) شامل برش و نما و پلان خانه مشروطه

برای خرید فایل اتوکد نقشه خانه مشروطه تبریز روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

نقشه خانه مشروطه تبریز - اتوکد خانه کوزه کنانی پلان خانه مشروطه DWG

فایل اتوکد نقشه خانه مشروطه تبریز – اتوکد خانه کوزه کنانی پلان خانه مشروطه توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.