تاریخچه معماری مسجد جامع یزد به جهت قدمت و طرح یک ایوانی آن حائز اهمیت است که به شیوه آذری بنا شده است. بنیان اولیه بنا ساسانی که پس از اسلام به مسجد تبدیل شده و در دوره ایلخانیان به شگوه کنونیش رسیده است. گنبد خانه به عصر ایلخانان باز میگردد و سر در کشیده و باشکوه مسجد از نمونه های بارز تناسبات دوره تیموری است. با دانلود نقشه اتوکد جامع یزد شما می توانید پلان مسجد جامع یزد و برش و نمای بنا و ابعاد و اندازه سردر مسجد جامع یزد را در اختیار داشته باشید.

تاریخچه معماری مسجد جامع یزد و طرح پلان مسجد جامع یزد

از نظر تاریخچه معماری مسجد جامع یزد می توان گفت که قدیمی‌ترین تاریخ برای کارکرد دینی بنا به احتمال به نیمه دوم قرن اول قمری باز میگردد. ساخت اولیه بنا به عنوان مسجد مربوط به نیمه دوم قرن 3 هجری قمری است. این دوره مقارن با حکومت صفاریان در یزد تحت حکومت عمرولیث صفاری است. این همان مسجدی است که ماکسیم سیرو آن را ترسیم کرده است که دارای انحراف قبله نیز بود و در کنار آتشکده زرتشتی در خارج از شهر بنا شده بود. ولی آنچه که مسلم است، این است که طرح فعلی پلان مسجد جامع یزد و بیشتر تزیینات بنا مربوط به دوره ایلخانیان و تیموریان است.

پلان مسجد جامع یزد با یک ایوان و سردر کشیده تیموری

بدون شک بنای جامع یزد یکی از زیباترین مساجد عصر تیموری است که از نظر تزئینات کاشی‌کاری ، سردر با تناسبات کشیده، مناره های رفیع از چشم نوازترین شاهکارهای معماری قرن نهم هجری است که تا کنون باقی مانده است. گرچه ساختمان اصلی مسجد را دوره های قبل تر نسبت می دهند ولی پلان مسجد جامع یزد به صورت فعلی مطابق کتیبه‌های بنا ساخت بیشتر قسمت های مجموعه در دوره تیموری را گواهی می دهد. در ادامه دانلود نقشه اتوکد جامع یزد قرار داده شده است که می توانید فایل اتوکد پلان مسجد جامع یزد و نما و برش جامع یزد را دانلود کنید.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

دانلود نقشه اتوکد جامع یزد شامل نما ، برش و پلان مسجد جامع یزد

این مسجد به سبب طرح یک ایوانی و تناسبات کشیده سردر و گنبد دوپوسته اش اهمیت بسیاری دارد. دیگر ویژگی شاخص بنا کاربرد بسیار وسیع طاق و تویزه در شبستان‌های مسجد است که با کاشی معرّق تزیین شده اند. برای آشنایی با پیمون بندی در طراحی مسجد جامع یزد و نیز بررسی تناسبات دوره تیموری نقشه اتوکد جامع یزد شامل نما ، برش و پلان مسجد جامع یزد را دانلود کنید تا بتوانید ویژگی های معماری بنا را به کمک این نقشه ها راحت ترتحلیل کنید.

پلان مسجد جامع یزد ؛ تاریخچه معماری و دانلود نقشه اتوکد جامع یزد DWG
پلان مسجد جامع یزد ؛ تاریخچه معماری و دانلود نقشه اتوکد جامع یزد DWG

دانلود پلان مسجد جامع یزد

دانلود نقشه اتوکد جامع یزد شامل برش و نما و پلان مسجد جامع یزد

برای خرید فایل اتوکد پلان مسجد جامع یزد روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان مسجد جامع یزد ؛ تاریخچه معماری و دانلود نقشه اتوکد جامع یزد DWG

فایل اتوکد پلان مسجد جامع یزد ؛ تاریخچه معماری مسجد جامع یزد و دانلود نقشه اتوکد جامع یزد توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.