با توجه به اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز ، مجموعه بناهای آرامگاه امامزاده سید حمزه شامل صحن و مقبره در ضلع جنوبی آن و مدرس و حجره طالبان علوم مذهبی در جبهه شرقی و شمالی صحن است. ساخت اولیه بقعه و آرامگاه سید حمزه به سال 714 قمری می رسد. در این بخش پلان بقعه امامزاده و نقشه اتوکد آرامگاه سید حمزه شامل نما و برش و پلان امامزاده سید حمزه برای دانلود قرار داده شده است.

خلاصه ای از زندگی امامزاده سید حمزه تبریز

امامزاده سید حمزه جایگاهی ویژه در دربار غازان‌ خان‌ داشت. نام و کنیه ایشان، ابوالحسن حمزه بن حسن بن محمد است و نسبش به امام موسی بن جعفر می‌رسد. وی در سال‌ ۷۱۴ هجری قمری توسط مغولان‌ کشته‌ شد و در بقعه کنونی‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شد. میرزا ابوطالب بانی آرامگاه‌ و بقعه اولیه بود. آنچه‌ که امروز از بقعه‌ امامزاده سید حمزه تبریز به جای مانده‌ که در طول سال‌های‌ ۱۳۳۳ و ۱۳۳۴ هجری شمسی مرمت و بازسازی شد و در ادامه می توانید فایل اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز را دانلود کنید.

شناخت و تاریخچه معماری بقعه و آرامگاه امامزاده سید حمزه تبریز

گنبد روی آرامگاه امامزاده سید حمزه تبریز زیباترین بخش از معماری این مجموعه است. طاق‌ زیرین‌ گنبد شامل تزیینات آیینه‌ کاری‌ است و گرد آن‌ کتیبه‌هایی‌ زیبا وجود دارد. بنای اولیه بقعه‌ ، مقبره‌ کوچکی‌ است‌ که‌ چهار ذرع‌ طول‌ و سه‌ ذرع‌ عرض‌ دارد. از جمله تزئینات درون آرامگاه سید حمزه آیینه کاری زیبای بالای مرقد است که کتیبه‌ای به خط نستعلیق در آن جای گرفته است. چنانکه از متن کتیبه مشخص می شود، امیر علی اکبرخان میرپنجه پسر پناه الحق پاشاخان و به مباشرت معتمد السلطان عادلخان آئینه کاری امامزاده سید حمزه تبریز را به تاریخ جمادی‌الاولی سال ۱۳۱۳ هـ ق انجام داده اند. با دانلود نقشه اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز با این بنای تاریخی بیشتر آشنا شوید.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

دانلود فایل اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز

بقعه امامزاده سید حمزه تبریز در کنار بنای نمادین مقبره الشعرا واقع شده است. حجاری های ظریف و زیبای برجای مانده از این آرامگاه نشانگر عظمت و جایگاه این آرامگاه نزد مردم تبریز است. به طوری که شماری از عارفان و بزرگان نامی در جوار این بقعه آرام گرفته اند. برای شناخت این بنا و نیز به دست آوردن اطلاعاتی درباره ابعاد و ارتفاع بنا فایل اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز شامل پلان بقعه سید حمزه و نیز نما و برش و پلان مجموعه سید حمزه در این بخش برای دانلود قرار داده شده است.

اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز ؛ پلان بقعه و نقشه آرامگاه سید حمزه
اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز ؛ پلان بقعه و نقشه آرامگاه سید حمزه

دانلود اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز

شامل پلان بقعه و نقشه آرامگاه سید حمزه و برش و نما

برای خرید فایل اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز ؛ پلان بقعه و نقشه آرامگاه سید حمزه

فایل اتوکد امامزاده سید حمزه تبریز ؛ پلان بقعه و نقشه آرامگاه سید حمزه توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.