بنای اولیه بقعه صاحب الامر تبریز در زمان شاه طهماسب صفوی بنیان گردید. سربازان سلطان مراد ( حاکم عثمانی ) این بنا را در سال 1045 هجری قمری تخریب کردند که بعد ها توسط شاه سلطان حسین صفوی دوباره تجدید بنا شد. در زلزله سال 1193 میلادی نیز دوباره بنای بقعه تخریب شد و در 1208 هجری قمری بازسازی شد. مسجد ثقه الاسلام و مدرسه اکبریه در مجاورت صحن عظیم صاحب الامر بوده که اکنون تخریب شده است. در این بخش نقشه صاحب الامر تبریز برای دانلود قرار داده شده است که شامل نما و برش و پلان اتوکد صاحب الامر و پلان مسجد ثقه الاسلام و پلان مدرسه اکبریه است.

تاریخچه مجموعه صاحب الامر به همراه نقشه صاحب الامر تبریز

مسجد صاحب‌الامر یا مسجد شاه مقصود ( مسجد شاه طهماسب ) یکی از مساجد قدیمی و کهن شهر تبریز است که در مرکز این شهر و در میدان صاحب‌آباد قدیم شهر تبریز واقع شده‌بود. این بنا توسط شاه تهماسب یکم بنیاد نهاده شده‌است و در آغاز متعلق به‌وی بوده‌است. با توجه به نقشه صاحب الامر تبریز ، این بنا دارای یک گنبد و دو مناره است که شکل گنبد و مناره‌ها با سایر مساجد تفاوت بسیاری دارد. از زمان شاه تهماسب یکم، تنها دو تاق مرمرین در این مسجد باقی‌مانده‌است که جنبهٔ تاریخی دارند. در کنار یکی از تاق‌ها، سنگ‌نبشته‌ای مرمرین و در بالای تاق دیگری، سورهٔ «الجن» نوشته شده‌است.

بقعه صاحب الامر تبریز به عنوان موزه قرآن و کتابت

در سال ۱۳۸۰ به عنوان موزه قران و کتابت در نظر گرفته شد. امروزه موزه قرآن و کتابت در محل مسجد صاحب‌الامر ایجاد شده‌است. در موزه قرآن و کتابت تبریز نسخ نفیسی از قرآن مربوط به ‌دوره‌های گوناگون تاریخ نگهداری می ‌شوند که گفته می ‌شود یکی از آنها دست‌خط امام رضا (ع) است که بر روی تکه ای از پوست نوشته شده است. همچنین انواع پلاک‌های فلزی، قلمدان‌ها، ظروف سفالی، نسخ خطی و … در این موزه نگهداری می ‌شوند. در ادامه نقشه صاحب الامر تبریز کامل؛ اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه برای دانلود در اختیار شما قرار گرفته است.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

دانلود نقشه صاحب الامر تبریز کامل

فایل اتوکد صاحب الامر شامل برش و نما و پلان صاحب الامر و مسجد ثقه الاسلام و پلان مدرسه اکبریه

میدان صاحب الامر هم از نظر وسعت و هم از جهت سابقه تاریخی اش از میادین مهم شهری در زمان خود بوده است. مجموعه تاریخی صاحب آباد طی چهار قرن مرکز حکومت جهانشاه، اوزون حسن، شاه ختایی و شاه طهماسب بوده است. از بناهای مهم برجای مانده از این مجموعه با ارزش، بقعه صاحب الامر و مسجد ثقه الاسلام و مدرسه اکبریه است که بعد ها به این مجموعه الحاق شده است. در این بخش شما با دانلود نقشه صاحب الامر تبریز می توانید مجموعه کاملی از پلان اتوکد صاحب الامر و پلان مسجد ثقه الاسلام و پلان مدرسه اکبریه و نما و برش از مجموعه صاحب الامر را در اختیار داشته باشید.

نقشه صاحب الامر تبریز کامل؛ اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه [DWG]
نقشه صاحب الامر تبریز کامل؛ اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه [DWG]

دانلود نقشه صاحب الامر تبریز کامل

شامل برش و نما و پلان اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه و پلان مسجد ثقه الاسلام

برای خرید فایل نقشه صاحب الامر تبریز کامل روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

نقشه صاحب الامر تبریز کامل؛ اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه [DWG]

فایل نقشه صاحب الامر تبریز کامل؛ اتوکد صاحب الامر و پلان مدرسه اکبریه توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.