در میان مساجد تاریخی تبریز مسجد کبود یا مسجد جهان شاه از شهرت بسیاری برخوردار است. شهرت این بنا به دلیل معماری خاص این مسجد و نیز کاشیکاری زیبای این مسجد است که باعث شده نام فیروزه اسلام را بر این مسجد گذارند. این مسجد از آثار حکمرانی قراقویونلوها در قرن نهم هجری در تبریز است. آنچه پلان مسجد کبود تبریز را حائز اهمیت می نماید. فرم چلیپایی و طرح بدون صحن آن است که طرحی کمیاب در میان مساجد ایران است. برای تحلیل و شناخت بیشتر این بنای تاریخی نقشه اتوکد مسجد کبود و فایل اسکچاپ سه بعدی مسجد کبود برای دانلود در این بخش قرار داده شده است که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.

تاریخچه و تحلیل معماری پلان مسجد کبود تبریز

ساخت مسجد کبود تبریز به سال ۸۴۵ شمسی و دوران سلطنت جهانشاه قراقویونلو باز می گردد و کتیبه های موجود در سردر بنا این حقیقت را گواه است. این بنا در زمان ساخت چنان شکوهی یافت که نام فیروزه اسلام را بر آن نهادند در سال 1185 شمسی گنبد مسجد بر اثر زلزله ای مهیب ویران شد و تا سالها ویرانه ای بیشتر از مسجد برجای نبود تا اینکه در سال 1318 عملیات مرمت و بازسازی مسجد در دستور کار قرار گرفت و تا سال ۱۳۵۵ این عملیات ساختمانی ادامه یافت و دو گنبد مسجد به دست استاد رضا بازسازی شد. پلان مسجد کبود تبریز از نظر معماری با فرم چلیپایی و مرکزی در نوع خود منحصر به فرد است.

آرایه و تزیینات و پلان مسجد کبود تبریز

این مسجد مطابق نظر استاد پیرنیا به سبک آذری ساخته شده است و آرایه های کارشیکاری این بنا به شیوه معقلی بسیار ظریف و زیبا کار شده است به طوریکه می توان کاشیکاری مسجد کبود را اوج هنر کاشیکاری این دوره دانست. با توجه به پلان مسجد کبود تبریز ، این مسجد در میان صحن بزرگی احداث شده است و این مسجد جزیی از مجموعه مظفریه بوده که اثری از آن برجای نمانده است. پلان مسجد کبود تبریز با توجه به نقشه اتوکد مسجد کبود شامل صحن زیر گنبدخانه است و همچنین صحن کوچکتری نیز زیر گنبد گوچکتر وجود دارد و دو مقبره در اینجا وجود دارد که احتمالاً متعلق به سلطان جهانشاه و دخترش باشد.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

فایل شماره 1 #

دانلود پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود

نقشه کامل مسجد کبود در قالب اتوکد شامل تمامی پلان ها و پلان معکوس و چهار نما و دو برش

در این بخش نقشه کامل مسجد کبود برای دانلود قرار داده شده است. این فایل شامل تمامی ترسیمات مربوط به مسجد کبود تبریز است که در قالبی زیبا پرازنته شده و آماده چاپ و ارایه می باشد. در تصاویر زیر محتویات فایل شامل پلان مسجد کبود تبریز و نماها و مقاطع و نیز تصاویری زیبا از بنای تاریخی مسجد قابل مشاهده است.

پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود و اسکچاپ سه بعدی [DWG]
پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود و اسکچاپ سه بعدی [DWG]

دانلود فایل اتوکد پلان مسجد کبود تبریز

دانلود نقشه کامل مسجد کبود در قالب اتوکد شامل تمامی پلان ها و پلان معکوس و چهار نما و دو برش

برای خرید فایل پلان مسجد کبود تبریز روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

فایل شماره 2#

دانلود فایل اسکچاپ سه بعدی مسجد کبود تبریز

این بخش شامل دانلود فایل سه بعدی مسجد کبود در قالب اسکچاپ است که تصویر فایل در ادامه قابل مشاهده است. این سه بعدی بیان کننده کلیات طرح پلان مسجد کبود تبریز و کلیات حجمی این بنای تاریخی می باشد.

پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود و اسکچاپ سه بعدی [DWG]

دانلود فایل اسکچاپ مسجد کبود

شامل فایل سه بعدی مسجد کبود تبریز در قالب اسکچاپ

برای خرید فایل سه بعدی مسجد کبود تبریز روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود و اسکچاپ سه بعدی [DWG]

فایل اتوکد پلان مسجد کبود تبریز ؛ نقشه اتوکد مسجد کبود و اسکچاپ سه بعدی مسجد کبود توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.