مسجد حکیم اصفهان در اواخر دوره صفوی ساخته شد. بانی این بنا حکیم محمد داوود، پزشک دربار شاه عباس دوم بود. این مسجد درمنطقه باب‌الدشت اصفهان در انتهای بازار رنگرزان واقع شده‌است. پیش از بنای مسجد در محل ساخت آن مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده بود که اکنون سردر زیبای آن با طرح زیبای آجرکاری خود چشم نوازی می کند. در این بخش نقشه اتوکد مسجد حکیم ارایه شده است که شامل دانلود دو نما داخلی مسجد و پلان مسجد حکیم اصفهان است.

معماری مسجد و دانلود نقشه اتوکد مسجد حکیم اصفهان

با توجه به کتیبه سردر شرقی مسجد گمان می رود ساخت مسجد در سال ۱۰۶۷ قمری شروع شده است و با توجه به کتیبه سردر شمالی ساخت مسجد در سال ۱۰۷۳ تمام شده است. با توجه به نقشه اتوکد مسجد حکیم، این بنا با نقشه‌ای نامنتظم ساخته شده و تقریبا 8000 مترمربع مساحت دارد. چنانچه در پلان مسجد حکیم اصفهان نیز مشاهد می شود، طرح کلی بنا چهار ایوانی است. این مسجد همانند مسجد سید بدون گنبد و منار احداث شده است و از این نظر دارای اهمیت است.

طرح پلان مسجد حکیم اصفهان و دانلود نقشه اتوکد مسجد حکیم

مسجد سه درآیگاه با سردر زیبا دارد. سردر شرقی با دو سکو در طرفین ورودی به شکل پنج ضلعی ساخته شده است و با آرایه های زیبای کاشی کاری تزیین شده است. سردر غربی با تزیینات مقرنسکاری دارای تزیینات کمتری است. سردر شمال غربی بنا که درآیگاه مسجد دیلمی است بسیار زیبا و نغز آجرکاری شده است و از همه زیباتر است. با توجه به نقشه اتوکد مسجد حکیم مشخص است که مسجد دارای چهار شبستان و محراب است.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

نقشه اتوکد مسجد حکیم

دانلود نما داخلی و پلان مسجد حکیم اصفهان

با توجه به پلان مسجد حکیم اصفهان ، صحن به ابعاد تقریبی ۶۱ متر × ۵۳ متر است که صحن وسیعی را فراهم می آورد. با دانلود نقشه اتوکد مسجد حکیم می توانید دو نمای داخلی مسجد و نیز پلان مسجد را در آرشیو خود داشته باشید. این بنا هرچند که فاقد گنبد و منار است ولی از نظر وسعت و تناسبات بسیار حائز اهمیت است و از این نظر باید مورد تحلیل و بررسی بیشتری قرار گیرد. در ادامه می توانید نقشه اتوکد مسجد حکیم را دانلود کنید و با این بنای تاریخی بیشتر آشنا شوید.

نقشه اتوکد مسجد حکیم ؛ دانلود نما داخلی و پلان مسجد حکیم اصفهان [DWG]
نقشه اتوکد مسجد حکیم ؛ دانلود نما داخلی و پلان مسجد حکیم اصفهان [DWG]

دانلود نقشه اتوکد مسجد حکیم

شامل دو نمای داخلی مسجد و پلان مسجد حکیم اصفهان

برای خرید فایل نقشه اتوکد مسجد حکیم اصفهان روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

نقشه اتوکد مسجد حکیم ؛ دانلود نما داخلی و پلان مسجد حکیم اصفهان [DWG]

فایل نقشه اتوکد مسجد حکیم ؛ دانلود نما داخلی و پلان مسجد حکیم اصفهان توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.