کاخ کلات یا کاخ خورشید یا عمارت خورشید در سال ۱۱۵۱ هجری قمری، به دستور نادرشاه افشار در شهر کلات استان خراسان ساخته شد. کلمه کلات مترادف با قلعه و بارو است. پلان عمارت کاخ خورشید در طبقه اول به شکل یک هشت ضلعی است و شکل طبقات بالایی کاخ کلات نادری دایره وار طراحی شده است که از این جهت بسیار ویژه است. نقشه اتوکد عمارت خورشید شامل پلان کاخ خورشید و نما و برش عمارت خورشید برای دانلود در این بخش قرار داده شده است.

طرح معماری کوشک خورشید و بررسی پلان عمارت کاخ خورشید

بنای کاخ خورشید در شهرکلات نوار شمال شرقی خراســان رضــوی قرار دارد. کاخ کلات نادری ویژه یکی از اندک بناهای به جای مانده از عصر افشــار اســت. کوشک خورشید با نمای ویژه خود بسیار جذاب می نماید. با بررسی پلان عمارت کاخ خورشید مشخص می شود که این بنا از جهت الگوی فضایی از یک طرح مرکزی با الگوی چلیپایی برخوردار است که روی آن گنبدی ساخته شده است و سایر فضاها پیرامون آن سازماندهی شده اند. اتاق هایی نیز در چهارگوشه پلان عمارت کاخ خورشید ایجاد شده اند که رو به بیرون ساخته شده اند و از طرفین، توسط دالان هایی به ایوان های مجاور دسترسی دارند. در ادامه می توانید نقشه اتوکد عمارت خورشید را دانلود نمایید.

تاریخچه معماری کاخ کلات نادری و بررسی پلان عمارت کاخ خورشید

کاخ کلات نادری مربوط به سال‌های اولیه تشکیل سلطنت نادرشاه افشار است. عملیات ساختمانی عمارت کاخ خورشید در تمام طول حکومت نادر ادامه داشته است. تاریخ ذکر شده در کتیبه ثلث دور فضای گنبد گواه این موضوع است که کار ساختمانی در این بنا تا سال ۱۱۶۰ قمری در ادامه داشته است. باغ بزرگی گرداگرد عمارت کاخ خورشید را فرا گرفته است. کوشک خورشید در سه طبقه ساخته شده بود و گمان می رود ارتفاع اولیه آن حدود ۲۵ متر بوده‌است اما در حال حاضر ارتفاع دو طبقه باقی مانده کاخ کلات نادری بیش از ۲۰ متر نیست. پلان عمارت کاخ خورشید در طبقه اول به شکل هشت ضلعی است که ورودی‌های کاخ، در اضلاع هشتگانه آن قرار گرفته است. برای بررسی بیشتر جزییات طرح نقشه اتوکد عمارت خورشید و پلان عمارت کاخ خورشید را در ادامه دانلود کنید.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

دانلود نقشه اتوکد عمارت خورشید کلات نادری

نقشه های کامل شامل نما و برش و پلان عمارت کاخ خورشید

با بررسی پلان عمارت کاخ خورشید مشخص می شود که کوشک اصلی دارای دوازده اتاق است. در مرکز کاخ کلات نادری فضایی مرکزی به شکل هشت ضلعی وجود دارد و برجی به شکل استوانه در دو طبقه از سطح پشت بام طبقه اول با کمی عقب نشینی فراتر رفته است. این برج مدور با ترک‌های شبیه نیم ستون معروف به خیاری تزیین شده است که بسیار چشم نواز است. برای تحلیل نما و پلان عمارت کاخ خورشید تمامی نقشه های اتوکد عمارت خورشید در ادامه برای دانلود قرار داده شده است.

پلان عمارت کاخ خورشید (کاخ کلات نادری) نقشه اتوکد عمارت خورشید DWG
پلان عمارت کاخ خورشید (کاخ کلات نادری) نقشه اتوکد عمارت خورشید DWG

دانلود پلان عمارت کاخ خورشید

نقشه اتوکد شامل نما ، برش و پلان عمارت کاخ خورشید

برای خرید فایل پلان عمارت کاخ خورشید روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان عمارت کاخ خورشید (کاخ کلات نادری) نقشه اتوکد عمارت خورشید DWG

فایل پلان عمارت کاخ خورشید (کاخ کلات نادری) نقشه اتوکد عمارت خورشید توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.