مسجد جامع بروجرد یا مسجد جمعه بروجرد ، در طول سالیان دراز مسجد اصلی شهر بروجرد بوده است. مسجد جامع بروجرد از کهن ترین نمونه های مساجد در قرون اولیه پس از اسلام در ایران است. باستان شناسان بر این باورند که ساخت مسجد همزمان با حکومت ابودلف بر غرب ایران و در سال‌های ۱۵۰ تا ۲۲۶ قمری آغاز شده است. از این نظر مطالعه این بنا برای شناخت سیر تحول مساجد حائز اهمیت است. با دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد شامل نما و برش و پلان مسجد جامع بروجرد و مطالعات مسجد جامع بروجرد شما نیز می توانید با این بنای تاریخی بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های معماری و محدوده کنونی پلان مسجد جامع بروجرد

مساحت تقریبی مسجد حدود 3000 متر مربع است که حدود 644 متر مربع آن را صحن حیاط تشکیل می دهد و مابقی مسجد جمعه بروجرد شامل شبستان ها و ایوان ها و گنبدخانه مسجد است. با نگاهی به پلان مسجد جامع بروجرد مشخص می شود که مسجد دارای سه شبستان ، یک گنبدخانه ، یک دیوان، یک حوضخانه، دو رواق و فعلا دو در ورودی است. علاوه بر اینها جایگاه تطهیر و میضات مسجد(غریب خانه) بیرون از مسجد و در طرف شمال غربی قرار دارد. در جبهه جنوبی صحن، گنبدخانه و ایوان اصلی مسجد قرار دارد که قدیمی‌ترین بخش جامع بروجرد است شبستانی با ارتفاع کمتر در جبهه شمالی بنا قرار گرفته است. در طرفین ایوان جنوبی دو گلدسته وجود دارد که از الحاقات دوره های بعدی مسجد جمعه بروجرد است.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

فایل شماره 1 #

پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد

بنابر مطالعات اولیه روی پلان مسجد جامع بروجرد به نظر می رسد مسجد، حمام، آب انبار، ساختمان غریب خانه، میدان و سایر متعلقات به سان مجموعه ای واحد ساخته شده بودند که امروزه برخی از این بناها از میان رفته است. طرح کلی بنا با توجه با پلان مسجد جامع بروجرد ، طرح یک ایوانی است. بنابر شواهد و مستندات باستان شناسی در دوره های مختلف صفوی ، زندیه و قاجار بخش هایی به مسجد جمعه بروجرد افزوده شده و بازسازی هایی انجام شده است. شما هم با دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد می توانید با این بنای منحصر به فرد تاریخی بیشتر آشنا شوید.

پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد DWG
پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد DWG

دانلود پلان مسجد جامع بروجرد

دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد یا مسجد جمعه بروجرد

برای خرید فایل پلان مسجد جامع بروجرد و نقشه کامل اتوکد روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

فایل شماره 2#

مطالعات معماری و سازه و پلان مسجد جامع بروجرد

17 صفحه در قالب Word

در این بخش علاوه بر پلان مسجد جامع بروجرد ، مطالعات سازه و معماری جامع بروجرد نیز در اختیار شما قرار گرفته است که مطمناً در نگارش مقالات و تحقیق های شما قابل استفاده خواهد بود. این مطالعات در 17 صفحه گردآوری شده و قابل چاپ و ویرایش است. عناوین کلی این پروژه در ادامه آمده است:

 • ایستایی و شالوده مسجد جامع بروجرد

  • عناصر سازه ای بنا و مطالعه ایستایی جامع بروجرد

  • محل چوب های مصرف شده در طاقبندی گنبد خانه

  • بررسی و مطالعه شالوده سنگی بنا

 • ویژگی های معماری و طرح پلان مسجد جامع بروجرد

  • فضای گنبدخانه و ابعاد و ساختار کلی گنبد

  • شناخت گنبد خانه تعمیرات اساسی آن

پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد DWG
پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد DWG

دانلود مطالعات مرمتی مسجد جامع بروجرد

شامل تحلیل معماری و تحلیل سازه سنتی مسجد در قالب Word

برای خرید فایل مطالعات مسجد جامع بروجرد روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد DWG

فایل پلان مسجد جامع بروجرد ؛ دانلود نقشه کامل اتوکد مسجد جامع بروجرد توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.