مسجد ایاصوفیه ، کلیسای حکمت مقدس یا سانتا سوفیا یک کلیسای بیزانسی بود که بعدا به یک مسجد امپراتوری عثمانی تبدیل شد و در حال حاضر یک موزه در استانبول ترکیه است. در این بخش نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه ارایه شده است که شامل پلان مسجد ایاصوفیه و برش کلیسای ایاصوفیه در قالب فایل اتوکد است. پس از اتمام ساخت بنای اولیه بین سالهای 537 تا 1453 از آن به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس شرقی درقسطنطنیه استفاده می شد. البته در سال های 1204 تا 1261 میلادی، به عنوان کلیسای جامع کاتولیک استفاده می شده است. این بنا از تاریخ 29 مه 1453 تا 1931 به یک مسجد عثمانی تبدیل شد که در ادامه پلان مسجد ایاصوفیه در قالب اتوکد ارایه شده است. در 1 فوریه سال 1935 کاربری بنا از مسجد به موزه تغییر داده شد.

ساخت کلیسای ایاصوفیه و تبدیل آن به مسجد و پلان مسجد ایاصوفیه

ساختمان فعلی در اصل به عنوان کلیسا بین سال های 532 و 537 میلادی به دستور امپراتور بیزانس ژوستنین ساخته شد و سومین کلیسای مقدس مقدس در این مکان بود، که به جای کلیسایی که پیش از آن توسط آشوبگران در شورش نیکا ویران شده بود, ساخته شد. فضای وسیع داخلی دارای سازه‌ای بسیار پیچیده‌است. سالن اصلی کلیسا با گنبدی مرکزی با شعاعی ۲۴/۳۱ متری و ارتفاع ۶/۵۵ متری پوشیده شده‌است. این گنبد به نظر می‌رسد با یکسری سقف‌های متوالی حاوی ۴۰ پنجره کمانی در زیر آن بدون وزن در فضا قرار گرفته‌است. وجود این پنجره‌ها باعث ورود سیل‌وار نور از همه طرف به داخل سالن می‌گردد. با توجه به ترمیمات متعدد گنبد در طول قرن‌ها به نظر می‌رسد که گنبد حالت دایره‌ای کامل خود را از دست داده و بیشتر به یک بیضی می‌ماند که شعاع آن در نقاط مختلف بین ۸۶/۳۰ تا ۲۴/۳۱ متر می‌باشد.

تغییرات در کلیسا و تبدیل شدن به مسجد ایاصوفیه

در سال 1453، قسطنطنیه توسط امپراتوری عثمانی به رهبری سلطان محمد فتح شد و به دنبال آن این کلیسای مسیحی ارتدوکس به یک مسجد تبدیل شد. با وجودی که بعضی از نقاط شهر قسطنطنیه نابود شده بود، کلیسای جامع با بودجه ای که برای این منظور کنار گذاشته شده بود، نگهداری می شد و کلیسای مسیحی به شدت تحت تأثیر حاکمان جدید عثمانی قرار گرفت که تبدیل آن به مسجد را طرح ریزی می کردند. زنگ ها، محراب، نماد و سایر آثار نابود شدند و موزاییک کاری عیسی مسیح، مادر مقدس مسیحیان و فرشتگان نیز نابود شده یا با گچ اندود شدند و ویژگی های اسلامی مانند محراب و منبراضافه شد. این مسجد تا سال 1931 باقی ماند که پلان مسجد ایاصوفیه در این بخش ارایه شده است. چهار سال بعد مسجد برای استفاده عموم بسته شد ودر سال 1935 به عنوان یک موزه توسط جمهوری ترکیه دوباره بازگشایی شد. مسجد ایاصوفیه از سال 2014 ، دومین موزه پربازدید در ترکیه است که سالانه حدود 3/3 میلیون بازدید کننده را جذب می کند.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

 

پلان مسجد ایاصوفیه ؛ دانلود نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه

کلیسای ایاصوفیه بدون شک باشکوه ترین کلیسای بیزانسی در امپراطوری روم شرقی است و این بنا تا ساخت کلیسای جامع سویل در سال 1520 بزرگترین کلیسای جامع زمان خود بود. با فتح قسطنطنیه توسط عثمانیان، این بنا در دوره عثمانی به مسجد تبدیل شد. آنچه که در معماری مسجد ایاصوفیه حائز اهمیت است، گنبد بنا و شیوه انتقال بار گنبد به زمین است. همچنین آرایه های سنگ تراشی و موزاییک کاری به فضای مسجد ایاصوفیه فضایی متنوع و باشکوه بخشیده است. در این بخش پلان مسجد ایاصوفیه و نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل پلان و برش این بنا ارایه شده است که در ادامه قابل مشاهده است.

پلان مسجد ایاصوفیه ؛ نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل پلان و برش DWG
پلان مسجد ایاصوفیه ؛ نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل پلان و برش DWG

دانلود پلان مسجد ایاصوفیه

نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل برش و پلان مسجد ایاصوفیه

برای خرید فایل پلان مسجد ایاصوفیه روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان مسجد ایاصوفیه ؛ نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل پلان و برش DWG

فایل پلان مسجد ایاصوفیه ؛ نقشه اتوکد کلیسای ایاصوفیه شامل پلان و برش در قالب اتوکد برای پرزانته نما و برش طرح های شما با انواع کاربری های مختلف توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.