شمس العماره از بناهای تاریخی شاخص تهران است که در دوره قاجار ساخته شده است و از بناهای مهم کاخ گلستان به شمار می رود. ساخت عمارت شمس العماره تهران از سال ۱۲۴۴ آغازد شده و تا ۱۲۴۶ خورشیدی ادامه داشته است. در منابع تاریخی سال ساخت کاخ ۱۲۸۴ قمری ذکر شده است. این بنا از جهت ویژگی های معماری ، بنایی شاخص در زمان خود بوده است. برای شناخت هر چه بهتر این بنا امکان دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران در این بخش برای شما فراهم شده است و می توانید با استفاده از این نقشه های کامل به تحلیل پلان کاخ شمس العماره و تحلیل نمای عمارت بپردازید.

 

معماری کاخ و دانلود فایل اتوکد پلان کاخ شمس العماره و نما و برش

کارکرد کاخ شمس العماره

شمس العماره مرتفع ترین بنای پایتخت در عصر قاجار است. بنایی که ناصرالدین شاه قبل از سفر به فرنگ، با الهام از بناهای اروپایی، دستور ساختش را به معمار دربار دوستعلی خان معیرالممالک می دهد و ظاهرا هدف شاه دیدن مناظر اطراف کاخ بود و به همین دلیل بعدها با ایجاد تغییرات عمده در پلان کاخ شمس العماره ، کاخ کاربردی چندمنظوره پیدا می کند و مراسم مختلفی همچون برگزاری سلام های خاص، پذیرایی از میهمانان، ملاقات با سفرا، تلگراف خانه شخصی شاه، و….در این عمارت برگزار می شده است که با دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران می توانید پلان کاخ شمس العماره را از این نظر تحلیل کنید.

معماری عمارت شمس العماره و موقعیت آن در کاخ گلستان

پلان کاخ شمس العماره در پنج طبقه و دارای دو برج بلند است که از همه جای دارالحکومه قابل رویت بود. این بنا در سمت شرقی ارگ شاهی و در نزدیکی عمارت بادگیر ساخته شده است. ناصرالدین شاه بدون هیچ واسطه و مراسم خاصی می توانست از فراز کاخ شمس العماره بر زندگی روزانه مردم در خیابان ناصری و مناطق اطراف شهر نظاره گر باشد. ارتفاع ۳۵ متری کاخ چنین امکانی به شاه می داده است زیرا این بنا بلندترین بنای عصر قاجار در تهران بود. به دلیل ارتفاع زیاد کاخ، برای اولین بار در ایران در این کاخ از فلز به عنوان مصالح سازه ای استفاده شد و به همین منظور حفاظ‌ها و ستون‌ طبقات از جنس چدن هستند که این امر در طرح پلان کاخ شمس العماره تاثیر گذار بوده است.

*** همچنین برای دانلود نقشه بناهای مهم تاریخی از معماری اسلامی ” اینجا کلیک “ کنید ***

دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره

شامل نما و برش و پلان کاخ شمس العماره

طرح معماری ساختمان شمس العماره تلفیقی ایرانی از معماری سنتی ایران و معماری اروپایی است که این طرح الطقاطی در نمای ساختمان کاملا نمایان است. پلان کاخ شمس العماره نیز از دارای ویژگی های خاص خود است. طبقه اول شامل ایوان و تالار شاهی است که با آینه کاری بسیار نغز و زیبایی تزیین شده است. اتاق‌های گوشواره در دو طرف شاه‌نشین نیز دارای تزیینات پرکاری هستند. در طبقات بالایی اتاق‌های زیادی وجود دارد که با آرایه های مشبک، نقاشی و آینه کاری تزیین یافته اند. با دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران علاوه بر آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی می توانید با بررسی پلان کاخ شمس العماره با کارکرد فضاهای مختلف این عمارت آشنا شوید.

پلان کاخ شمس العماره ؛ دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران DWG
پلان کاخ شمس العماره ؛ دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران DWG

دانلود پلان کاخ شمس العماره

نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران شامل نما ، برش و پلان کاخ شمس العماره

برای خرید فایل پلان کاخ شمس العماره روی دکمه پرداخت و دانلود کلیک کنید.

راهنمای پرداخت و دانلود فایل

پلان کاخ شمس العماره ؛ دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران DWG

فایل پلان کاخ شمس العماره ؛ دانلود نقشه اتوکد عمارت شمس العماره تهران توسط موسسه آکادمیکال ویرایش و جمع آوری شده است. این فایل قابل ویرایش و چاپ بوده و از اجزا و آبجکت های آن می توانید برای پرزانته طرح های حرفه ای و پروژه های دانشجویی خود استفاده کنید. همچنین موسسه آکادمیکال در زمینه های ذیل آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما تماس بگیرید.